Solberg

Solbergbloggen

Ett val utan engagemang och deltagande?

Så var det dags igen. Vi som bor i Västra Götalandsregionen ska gå till valurnorna igen och bestämma hur regionen ska styras. Frågan är dock hur många som kommer att göra det?

Min lärare i samhällsvetenskap på högstadiet hade en klok inställning till medborgarens skyldighet i detta sammanhang. Hon menade att våra förfäder hade kämpat för rätten att få rösta och att det i andra delar av världen finns människor som offrar sina liv för detta.

Men alla tänker inte så. Jag har en granne som häromdagen berättade för mig att han tänker bojkotta valet då han såg det som ett enormt slöseri med stora summor pengar. Detta resonemang bygger på att det skulle vara valfritt att göra om valet. Fakta är att ett antal olika fel begicks i valet i höstas och att det kan ha inverkat på valutgången. Vid sådana tillfällen säger lagstiftningen att valet ska göras om.

Min granne verkar dock vara långt ifrån ensam i ett bristande engagemang för valet. Valdeltagandet väntas således bli lågt. Jag kan förstå de som inte engagerar sig i regionvalet där begränsade områden avhandlas och regeringsmakten inte står på spel. Den viktigaste frågan är sjukvården som sväljer 90 procent av regionens budget.

Här finns också ett kommunikativt och pedagogiskt problem. För vem vill inte ha en bra sjukvård? Frågan blir då hur en bra sjukvård ska åstadkommas vilket inte alltid är lätt att förklara på ett begripligt sätt utan att fastna i tekniska detaljer och påståenden som är svårt att belägga med fakta.

Vems är då felet för ett befarat rekordlågt valdeltagande? Partierna som inte har lyckats förklara betydelsen av valet? Media som inte har rapporterat tillräckligt om det? Var och en av oss som har ett ansvar att sätta oss in i frågorna och gå och rösta?

Jag har i alla fall röstat. Om inte annat för att det finns människor på andra håll i världen som ännu inte har denna rättighet.

Dela denna sida
Carl Bjernstam

Carl Bjernstam, Kommunikationskonsult PR

Som god lyssnare med uppgiftens lösning ständigt i fokus omvandlar Carl problem till möjligheter.

Se alla inlägg av Carl Bjernstam
blog comments powered by Disqus

Mars en vårmånad – snacka om falsk marknadsföring!

Men var gör det när det fullkomligt ångar inne på kontoret av aktivitet. Årsredovisningsprojekt befinner sig på sluttampen och koncentrerad slutläsning pågår, andra projekt såsom krishantering och PR-uppdrag har en intensivitet från start till mål som även de höjer temperaturen här inne med några grader. Flera av de varumärkesutvecklingsprojekt som jag är involverad i befinner sig flera i ett uppstartsskede där det gäller att med fokus och skärpa ta ut rätt kompassriktning för att säkerställa vägen mot målet. Så vad gör det då om våren dröjer lite – inte så mycket.

Läs mer

En bra magkänsla

När vi väljer schampo och frukostflingor kan vi erkänna att vi gör våra val med magen – vi vet att det är känslorna som styr. Men när vi köper ett nytt affärssystem eller väljer en transportpartner så är väl våra val helt igenom rationella? Nix, det verkar bara så!

Läs mer

Att veta lite om mycket eller mycket om lite

Jag har under den senaste veckan haft flera intressanta samtal om kommunikation. Jag pratar ju förvisso om kommunikation varje dag men de här diskussionerna har haft en lite annan karaktär. Jag tycker mig här kunna skönja två trender som flera av varandra oberoende branschpersoner lyft fram.

Läs mer

All PR är bra PR! Eller?

Varför är vissa organisationer mer attraktiva som arbetsgivare än andra? Hur viktigt är uppmärksamheten kring och kännedomen om organisationens varumärke för att kunna attrahera nya och behålla nuvarande medarbetare?

Läs mer

Vd-ord. Släck inte intresset.

Det är högsäsong för årsredovisningar. De närmaste månaderna står de som spön i backen. Det finansiella resultatet är ofta känt sedan en tid, och efter en första bläddring, på skärm eller IRL, är det vd-ordet som de flesta läser. Här har du chans att väcka – eller möjligen släcka – intresset för ditt bolag. Några tips…

Läs mer

Årsstämma

Även om våren känns avlägsen på många ställen i vårt land så börjar vissa vårtecken snart att synas. Ett av dessa är kallelser till börsbolagens årsstämmor.

Läs mer

Digital intern­kommunikation – enkelt och svårt

Oftast finns en hel del viktig information som ledningen vill föra ut. Snabbt. Till många. Kanske globalt. Medarbetarna i sin tur ska ta emot, förstå och utföra något. Klassiskt scenario av top-down kommunikation. Bolaget X lägger enorma resurser på att ta fram ett sprillans nytt intranät som ska vara den förtrollande lösningen på utmaningen att få medarbetarna att ta till sig corporate-information.

Läs mer

Ägarna har fått ett anbud. De behöver kommunicera.

De allra flesta uppdrag som Solberg hjälper till med syns. PR, strategisk kommunikation kring finansiella frågor och varumärkesvård. På hemsidan visar vi upp ett antal case och där presenterar vi också några av de kunder vi har.

Läs mer

Dubbelfrukost om varumärket och PR

Välkommen på Solbergfrukost om varumärket och verkligheten! Vi ger vi dig tips och goda exempel på hur du tar ditt varumärke från teori till verklighet.

Läs mer
Göteborgs Stad Miljödiplomering GRI - Organizational Stakeholder EPiServer Solution Partner
info@solberg.se +46 31-771 75 00