Solberg

Solbergbloggen

3 tips för ett bättre Almedalsevent

Det är första gången både för mig och Åsa i Almedalen och vår tid här börjar närma sig sitt slut. Det har varit en vecka fylld av lärdomar kring olika ämnen och sakfrågor, retorik och nätverkande.

Vissa arrangemang har dock lämnat en del i övrigt att önska. Därför kommer här i all ödmjukhet tre tips från en Almedalsgröngöling för att skapa ett trevligt och givande seminarium.

  1. Inkastare. Då Almedalens 1 800 arrangemang är inklämda i en liten stadskärna med många vindlande gränder och små torg är det inte alltid helt lätt att hitta vart man ska. Därför kan det vara en god idé att ha en eller två personer som står utanför lokalen/trädgården och talar om att/om man har kommit rätt, hälsar välkommen, visar var det finns material, var man kan sätta sig och så vidare.
  2. Namnlappar för paneldeltagare. Jag vet inte hur många gånger jag denna vecka har fått slita upp program och agendor för att kolla vem som är vem i olika paneler. Det gör att man tappar fokus från vad som sägs. 
  3. Hashtags. Det är inte många i Sverige som twittrar men i Almedalen twittrar alla, heter det. Det verkar många arrangörer ha missat. Förenkla för deltagare och andra som inte är på plats att följa snacket kring seminariet genom att klistra upp lappar med vilka hashtags som man kan använda sig av om man vill twittra om eventet.
Dela denna sida
Magnus Matsson

Magnus Matsson, Kommunikationskonsult
IR och PR

Med engagemang och nyfikenhet hjälper Magnus företag och organisationer till effektivare kommunikation och bättre relationer med omvärlden.

Se alla inlägg av Magnus Matsson
blog comments powered by Disqus

Storytelling slår rosa mikroskop

Jag vet precis hur lärarna kommer att reagera: Ge oss arbetsro. Ge oss inte nya uppdrag att utföra eller ny smart pedagogik att utföra gamla uppgifter på. Och det ligger mycket i det. Men.

Läs mer

Välkommen till Årsredovisnings­dagen 2013

ardagen

Låt dig inspireras under en förmiddag och ta med dig nya tankar och idéer in i rapporteringsarbetet 2013!

Läs mer

Den stora idén

Hur hittar man idén som håller samman kommunikationen? Idén som knyter samman allt det man vill säga? Allt det man vill uppnå?

Läs mer

Färgglad påsk!

Påsken är den tid på året vi mest förknippar med färg. Det beror antagligen på att vi är utsvultna på färg efter en lång grå årstid. Och visst blir vi gladare av färger?

Läs mer

Glad Påsk önskar vi på Solberg

Passa på att boka in Soltimmar och Årsredovisningsdagen i din kalender! Ta del av trender och goda exempel som ger dig inspiration att utveckla din kommunikation. Inbjudan med detaljerat program kommer efter påsk.

Läs mer

Vad ska man med pr-konsulter till?

Jag får ofta frågan - varför skriver aldrig tidningar om vårt bolag? Svaret är oftast enkelt, journalisterna vet inte att ni finns.

Läs mer

Påven, typografin och ditt varumärke

Under hösten märkte jag plötsligt ett ökat intresse för typografi bland vänner och bekanta. Flera av mina kunder, bland annat en vd för ett stort börsnoterat företag, ställde frågor kring vilket typsnitt de använde i sin kommunikation och om det var ett "bra" val. De hade, liksom många andra, lyssnat på programserien Typo på P1.

Läs mer

Mars en vårmånad – snacka om falsk marknadsföring!

Men var gör det när det fullkomligt ångar inne på kontoret av aktivitet. Årsredovisningsprojekt befinner sig på sluttampen och koncentrerad slutläsning pågår, andra projekt såsom krishantering och PR-uppdrag har en intensivitet från start till mål som även de höjer temperaturen här inne med några grader. Flera av de varumärkesutvecklingsprojekt som jag är involverad i befinner sig flera i ett uppstartsskede där det gäller att med fokus och skärpa ta ut rätt kompassriktning för att säkerställa vägen mot målet. Så vad gör det då om våren dröjer lite – inte så mycket.

Läs mer

En bra magkänsla

När vi väljer schampo och frukostflingor kan vi erkänna att vi gör våra val med magen – vi vet att det är känslorna som styr. Men när vi köper ett nytt affärssystem eller väljer en transportpartner så är väl våra val helt igenom rationella? Nix, det verkar bara så!

Läs mer
Göteborgs Stad Miljödiplomering GRI - Organizational Stakeholder EPiServer Solution Partner
info@solberg.se +46 31-771 75 00