Så kommunicerade sig Resia ur rekonstruktionen
Webinar om kriskommunikation. Så lyckades Resia kommunicera sig ur Sveriges största rekonstruktion.
Solberg är stolta medlemmar av FN:s Global Compact och publicerar nu vår tredje hållbarhetsrapport, Communication on Progress. Rapporten beskriver hur vi arbetat för att främja principerna under det senaste verksamhetsåret.
Vår ambition är att främja Global Compacts principer i vår affärsstrategi och företagskultur samt våra relationer med kunder, partners, medarbetare och andra intressenter. Det är en naturlig del av att leva upp till vår vision: att verka för ett hållbart näringsliv. Läs mer om hur vi arbetar med hållbarhet här (länk till PDF).
Står ni i startgroparna för att börja hållbarhetsrapportera, eller vill ta er rapportering till nästa nivå? Våra hållbarhetsrådgivare hjälper er gärna – kontakta oss så berättar vi mer!
Webinar om kriskommunikation. Så lyckades Resia kommunicera sig ur Sveriges största rekonstruktion.
Solberg har hjälpt till med att ta fram strategi, budskap och film för COWIs rekryteringskampanj riktat mot studenter som närmar sig examen.
Under förra veckans webinar gästades Solberg av Anna Lindén från PwC som tydliggjorde de nya reglerna avseende ESEF och Ersättningsrapporten.